Numarul veganilor din Marea Britanie a crescut cu 360%

Un nou studiu arata ca populatia vegana din Marea Britanie a crescut de trei ori in ultimul deceniu.
Potrivit unui nou studiu realizat de The Vegan Society, din 2006 populatia vegana a crescut cu 360%.

In prezent, aproximativ 542.000 de persoane cu varsta peste 15 ani, au fost identificate ca fiind vegani,  in timp ce in 2006, acest numar era pe undeva pe la 150.000.  Cei cu varste intre 15 si 34 alcatuiesc 42% din populatia vegana, iar 88% traiesc in zonele urbane, Londra gazduind 22% din veganii Marii Britanii. Ca dovada, foarte multi au participat intr-un numar neasteptat de mare, la primul tag vegetarian din New Forest.

“Tot mai multe persoane, care nu dadeau mare importanta alimentatie si nu stiau ce beneficii poate aduce veganismul, au inceput sa fie interesate de acest stil de viata. Mai mult de atat, foarte multi, au decis ca nu doresc sa contribuie la durerea si suferinta animalelor”, a declarat Jasmijn de Boo Directorul Executiv din cadrul The Vegan Society.